حاجی

سبکی برای پریدن...

حاجی

سبکی برای پریدن...

حاجی

"اگر گفتمانی در زمینه‌ی آسیب‌شناسی و چاره‌جویی مشکلات موجود در سبک و فرهنگ زندگی به‌وجود آید، ، حتماً درخشندگی ملت ایران در این زمینه نیز، چشم جهانیان را متوجه خود خواهد کرد.

فرهنگ زندگی متأثر از تفسیر ما از زندگی است و هر هدفی را برای زندگی تعیین کنیم، سبک خاصی را به همراه می‌آورد."

رهبرم، سید علی حسینی خامنه ای

پیوندهای روزانه

غریزه تقلید در کودک

شنبه, ۲ بهمن ۱۳۹۵، ۰۹:۵۶ ب.ظ

برشی از کتاب تربیت کودک، استاد علی صفایی :


تقلید :

کودک اصولا دارای غریزه تقلید است و این غریزه از شعبات غریزه کمال جویی و قهرمان پرستی است.

کودک وقتی که چشم باز میکند و پدر نیرومند و نان آور خود را میبیند، خود به خود شیفته او میشودو به تقلید از او میپردازد، به شرط آنکه این شخصیت پدر سوراخ برندارد و مورد تحقیر مادر و دیگران قرار نگیرد و یا تا سطح شخصیت کودک پایین نیاید. حتی هنگامی که فرزندش بر سر و رویش میپرد، این عظمت را حس کند. پدر باشخصیت مانند کوه است.

این روحیه تقلید میتواند بزرگترین عامل تربیتی باشدکه کودک را به سوی خوبی ها و بدی ها بکشاند. در صورتی که پدر خود تربیت یافته باشد و مودب باشدو معتقد و هدفدار باشد این تربیت ها و هدف ها به کودک منتقل میشود.

اوائل بلوغ پدر و مادر باید با آگاهی های کامل جای تقلید کورکورانه را با شناخت ها و آگاهی ها عوض کنند و حتی فرزند را در تقلید کردن و بدون برهان و تحقیق پذیرفتن و دنبال کسی رفتن سرزنش کنند. در اینجاست که پدر باید فرزند را با الگوهای بزرگتر و شخصیت های عظیم تر آشنا کند و آنها را برای او ترجمه نماید، وگرنه فرزند خودسرانه به این کار دست میزند و با اشتباه های خود، فسادهایی به بار می آورد و از دست میرود.برگرفته از کتاب روش تربیت کودک، صفحات 54 تا 57 - استاد علی صفایی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">